• Bilgi Almak Ve Sorularınız İçin
  • 05396093343
  • info@rusyadaokumak.com
Rusya'da En Çok Tercih Edilen Şehirler
  • 2022 - 2023
rusya moskova şehri

Rusya Şehirleri hakkında yaşam deneyimlerimizi ve bilinen gerçek bilgileri sizlere anlatmaya çalışacağız. Neredeyse her öğrencimiz araştırmalarına Moskova şehri ile başlar. Başkent olması çok cazip iş imkanları ile dolu bir ekonomik kaynağa sahip şehir olması öğrencileri cezbeder ancak eğitim maliyetleri sıralamasında 1. Sırada yer aldığı için genellikle elenir. Rusya'nın kültür başkenti olan Petersburg şehri ve Tataristan'ın Başkenti olan Kazan Şehri öğrencilerimizin en çok odaklandığı şehirlerdir. Rusyada üniversite okumak isteyen bir öğrenci eğitimini %95 ihtimalle Kazan-St.Petersburg-Nizhny Novgorod şehirlerinden birisinde almaktadır. Despa olarak öğrencilerimizin neredeyse tamamı Kazan şehrini tercih etmektedir. Peki bu şehirlerinden tercih edilme ya da tercih edilmeme nedenleri nelerdir? Tek tek inceleyelim.

“Eğitimdir ki bir milleti ya hür, bağımsız, şanlı, yüksek bir topluluk halinde yaşatır; ya da esaret ve sefalete terk eder. - Mustafa Kemal Atatürk.”


Rusya Moskova Şehri

13 milyondan fazla insanın yaşadığı Rusya'nın başkenti olan Moskova Şehri tahmin edebileceğinizin üzerinde yaşam maliyetlerine sahip. Diğer şehirler ile kıyaslandığında Moskova'da yaşamak oldukça maliyetli. toplu ulaşım araçlarına biniş ücreti 60 ruble, şehir içindeki uzun ulaşım yolları 160 Rubleye kadar ücretlendirilebilmektedir Toplu ulaşımın çok vakit aldığı hayatın pahalı olduğu Moskova'da yaşamak ve üniversite okumak isteyen öğrencilerimizin daha önceden İstanbul ya da Ankara gibi büyük şehirlerde yaşamış olmasını tavsiye etmekteyiz. Şehrin büyüklüğü küçük şehir ve ilçelerden gelecek öğrenciler için olumsuz bir deneyim yaşatabilir.

moskova şehri

Rusya Moskova Şehri Aylık Masraflar

Cevap vermesi oldukça zor bir soru olmakla beraber yaşam tarzınıza göre inanılmaz derecede maliyetler yükselebilmektedir. Nitekim Moskova Dünyanın En Pahalı Başkenti ünvanıyla bilinmekte ve inanılmaz yüksek kiralik daire fiyatlarına sahiptir. Rusya Moskova Şehrinde Kiralik Daire Ücreti Ortalama 600$'dır. Dubai'den bile daha pahalı ev fiyatları ve kiraları ile çok gündem olmuştur. Moskova'nın merkezine araç ile 10 dakika uzaklıktaki "iyi" bir 1+1 dairenin aylık kirası 150.000 - 200.000 Ruble civarındadır. Merkeze uzak araç ile ortalama 30 dakika uzaklıkta bir 1+1 daire ise 50.000-75.000 Ruble aralığında değişmekte, stüdyo daireler (15-25m2) ise 40.000-55.000 Ruble civarındadır. Yemekleri evde yerseniz Moskova'da Aylık Gideriniz 700$ civarında olacak bu fiyata kirayı eklemeniz gerekecektir.

Rusya Petersburg Şehri

Rusya'da yaşamak isteyen ve yaşayan neredeyse herkesin mutlaka hayatını devam ettirmek istediği, Rusya'nın kültürel başkenti olarak anılan Sankt Petersburg şehri herkesin mutlaka görmesi gereken bir şehirdir. Sovyet zamanları da dahil olmak üzere yüzlerce ve binlerce önemli kültürel tarihi esere ev sahipliği yapmaktadır. Tek yön bir metro bileti ya da otobüs sefer ücreti 50 Rubledir. Sankt Petersburg Şehri ırkçılığın görülmediği halkın genellikle daha ileri olduğu bir şehirdir. Hazırlık senesi hariç Lisans, Yüksek Lisans, Master, Doktora gibi yüksek öğrenimlerde eğitim alınması için Petersburg Şehri Despa tarafından şiddetle tavsiye edilmektedir. Sankt Petersburg'da bulunan devlet üniversitesi dünyanın en iyi ilk 200 üniversitesi sıralamasına girmektedir. Eğitim kalitesi olarak çok ileride olan bir şehir olduğunu söylemek çok doğrudur

rusya petersburg şehri

Rusya Petersburg Şehri Aylık Maliyetler

Moskova ve Kazan şehrinin ortalaması diyebileceğimiz maliyetlere sahiptir. Petersburg Şehrinde Aylık Yaşam Maliyeti 400$'dır.Bu ücrete ek ev kirası eklenmeli ve kiralik dairelerden de bahsedecek olur isek ortalama


Rusya Kazan Şehri

Tataristan'ın başkenti olan Kazan Şehri resmi dil olarak Rusça konuşulurken Türk topluluklarından (Türkmen-Azeri-Afgan-Kazak-Kırgız gibi) azınlıkların biraz bulunması dolayısıyla az da olsa Türkçe bilen insanların yaşadığı bir şehirdir. Yaklaşık 1.5 milyon insana ev sahipliği yapan Kazan Şehri Rusya'da üniversite okumak isteyen öğrencilerimiz için Hazırlık senesini en çok tavsiye ettiğimiz şehirdir. Sosyal kültürel yapısı çok zengin olduğu ve 40'dan fazla milletin bir arada yaşayıp da eğitim aldığı için ırkçılık ve dışlanma olayları asla söz konusu değildir. Kazan Şehrinin en önemli parçası olan Kazan Federal Üniversitesi Rusya'nın en iyi yurtlarına sahiptir bu sayede hazırlık senesinde binlerde öğrenciye her yıl Rusça ve İngilizce öğretmektedir. Toplu ulaşım araçlarından metro-otobüs-trolleybus gibi bir çok seçenek bulunurken ücreti sadece 35 Rubledir Rusya'da çok kaliteli bir eğitimi en uygun fiyata alabileceğiniz şehir olduğu için öğrenciler şehri olan Kazan Şehrinde 10.000'den fazla yabancı öğrenci öğrenim görmektedir. Kazan Şehrinde 15'den fazla Üniversite bulunmaktadır.

rusya kazan şehri

Rusya Kazan Şehri Aylık Masraflar

Genel itibariyle ucuz olan bi şehirdir. Kazan Şehrinde Aylık Masraflar Ortalama 250$'dır. Ev kirasıda eklenecek olur ise evin durumuna göre ekstra bir aylık 200-300 dolar aralığında ev kirası bedeli eklenmelidir. Kiralik daireler ve durumlarını görmek için ilgili yazımızı Buraya Tıklayarak Okuyun. Özetleyecek olursak Rusya Kazan Şehri Türkiye'de ki Ortalama Bir Şehirden %30 Ucuzdur