• Bilgi Almak Ve Sorularınız İçin
  • 05396093343
  • info@rusyadaokumak.com
Rusya Üniversiteleri Denklik
    Rusya Denklik 2024
rusya üniversite diploma denkliği

        Rusya'da üniversite mezunu olmuş bir öğrenci ya da Rusya'da üniversite okumak isteyen bir öğrenci diplomasının denk olup olmadığını anlayabilmesi için üniversitelerinin bağlı olduğu veya yaptığı akreditasyon işlemlerinin hangi ülkeler tarafından tanındığını üniversitesine ya da geçerliliğini sorgulatmak istediği ülkeye sorması gerekmektedir. en basit şekli ile üniversitenin QS ve THE organizasyonları tarafından yapılan dünya üniversite sıralamasına bakarak anlayabilir.

YÖK Denklik Açıklaması İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

“Mum olmak kolay değildir. Işık saçmak için önce yanmak gerek. -Hz. Mevlana”Rusya Üniversiteleri Diploma Denklik Türiye

        Rusya üniversitesi diploması Türkiye'ye denk mi ? Kısaca evet ancak dikkat edilmesi gerekilen bir çok husus var. Örneğin üniversitenin dünya sıralaması ve sahip olduğu akreditasyon belgeleri. Yabancı ülkeler ile ve Türkiye ile yapmış olduğu eğitim ve tanınırlık anlaşmaları ve YÖK'ün websitesinde denkliğinin olup olmadığının sorgulanması.

rusya yok denklik

Rusya Diploması Doğrudan Denklik Şartları

        Üniversite THE ya da QS organizasyonlarının birisi tarafından dünyanın en iyi ilk 1000 üniversitesi sıralamasında yer alıyor ise doğrudan denkliğe sahiptir. Eğer ilk 400 de yer alıyor ise Türkiye'ye Sınavsız Yatay Geçiş imkanı da vardır.

rusya denklik dunya siralamasi

        Üniversite dünya sıralamasına sahip değil ya da ilk 1000 içerisinde yer almıyor ise denkliği sahip olduğu akreditasyon belgeleriyle sağlanır (mavi diploma gibi). Dünya sıralaması olmayan ya da ilk 1000 içerisinde bulunmasa dahi bir çok Rusya Üniversitesi YÖK tarafından daha önceden denklik tanıma işlemi yapıldığı için YÖK Denk Kurumlar listesinde yer almaktadır.

rusya akreditasyon diploma denklik

        Eğer bu iki şartıda sağlamıyor gitmek istediğiniz üniversite YÖK'ün denklik listesinde değil, üniversitenin dünya sıralaması da yeterli değil ve akreditasyon sistemi uyumlu da değil ise bu üniversiteden Türkiye'ye nasıl denklik alacağız? Elbette bir yolu var YKS Alan barajını geçerek denklik alabilirsiniz.

  • TIP: Sayısal (SAY) puan türünde ilk 50 bin sıralama yapmak.
  • DİŞ HEKİMLİĞİ: Sayısal (SAY) puan türünde ilk 80 bin sıralama yapmak
  • HUKUK: Eşit Ağırlıklı (EA) puan türünde ilk 100 bin sıralama yapmak.
  • MÜHENDİSLİK: Sayısal (SAY) puan türünde ilk 300 bin sıralama yapmak
  • MİMARLIK: SAY puan türünde en düşük 250 bininci.
  • ECZACILIK: SAY puan türünde en düşük 100 bininci.
rusya denklik


Rusya'da TIP Okumak Denklik Var mı?

        Eğitim almak istediğiniz ya da aldığınız Rusya Üniversitesi Dünya Sıralaması İlk 1000 İçerisinde ise Diploması Doğrudan Denktir.

        Üniversite dünya sıralaması yeterli değil ise, YÖK'ün sitesinden başvuru yapılacak ve yaklaşık 60 gün içerisinde gelen karara göre öğrenci STS sınavına girecek ya da farklı olan derslerini Türkiye'de öğrenim görecektir.

        Not: Türk Hekimlik Sistemi ve hastahanelerine adaptasyon için zorunlu 6 ay Türkiye'de staj ataması yapılacaktır.